http - http - blog - strona - kliknij - tam - blog - https - url - kliknij
ROLA UKŁADU KRĄŻENIA
24 marca 2014, Doktor No comments
Krążenie krwi jest podstawowym warunkiem praiwidłowego przebiegu procesów przemiany materii. Przemiana materii uzależniona jest między innymi od stałej dostawy tlenu i substancji odżywczych oraz usuwania końcowych produktów przemiany materii. Krążenie krwi zabezpiecza stałą wymianę tych składników i utrzymanie stałości środowisk komórek. Jeżeli krew przestaje krążyć, następuje zahamowanie procesów przemiany materii i śmierć. Krążenie krwi jest utrzymywane dzięki czynności układu krążenia – serca i naczyń krwionośnych.
ROZKOJARZENIE CZYNNOŚCI SERCA (BLOK SERCOWY)
21 lutego 2014, Doktor No comments
Blok sercowy jest wyrazem zaburzeń przewodnictwa w układzie bodźcowo-przewodzącym. Przyczyną mogą być uszkodzenia tego układu: zawały, wylewy krwawe lub czynnościowe zahamowanie przewodnictwa wskutek zatrucia lub nadmiernej wagoto- nii. Najczęściej przerwanie przewodnictwa występuje na granicy przedsionków i komór. Przedsionki pracują wówczas prawidłowo, otrzymując podniety z węzła zatokowego, do komór zaś bodźce zatokowe nie dochodzą. Komory zaczynają wytwarzać wówczas własne podniety i kurczą się 30-40 razy na minutę. Jeżeli prze-rwanie przewodnictwa nastąpi w jednej z gałązek pęczka Palla- dino-Hisa, wtedy jedna z komór kurczy się rzadziej – jest to tzw. blok gałązki.
Rozkojarzenie czynności serca powoduje zwykle znaczne zaburzenia w krążeniu krwi. Najpoważniejszym następstwem bloku jest tzw. zakorkowanie serca. Polega ono na tym, że wskutek jednoczesnego skurczu przedsionków i komór dochodzi do gwałtownego zatrzymania krążenia. „Zakorkowanie serca” zwykle prowadzi do śmierci.
ROZSZERZENIE ŚWIATŁA OSKRZELI
13 marca 2014, Doktor No comments
Rozszerzenie światła oskrzeli, czyli rozstrzenie oskrzeli (bion- chectasiae), występuje u ludzi starych wskutek zużycia się włókien sprężystych ścian oskrzeli. Drugą przyczyną jest zniszczenie włókien sprężystych w wyniku długotrwałych procesów zapalnych. W rozstrzeniach gromadzi się i zalega wydzielina śluzowa, w której łatwo dochodzi do rozwoju drobnoustrojów, następstwem czego są przewlekłe i uporczywe śluzowo-ropne nieżyty oskrzeli. Często zapalenie przechodzi na miąższ płucny powstaje wówczas zapalenie odoskrzelowe lub ropień płuc.
ODRUCHY OBRONNE. Podrażnienie błony śluzowej dróg oddechowych wywołuje powstawanie odruchów obronnych (kaszlu, kichania), mających na celu usunięcie czynnika drażniącego.
Ruchy oddechowe
16 marca 2014, Doktor No comments
Ruchy oddechowe regulowane są przez ośrodek oddechowy w rdzeniu przedłużonym. Pobudzenie jego powoduje skurcze mięśni wdechowych. Ośro- dek oddychania pobudzany jest bodźcem chemicżńym i impulsami nerwowymi. Fizjologicznym bodźcem chemicznym, pobudzającym ośrodek oddechowy, jest kwasota krwi, zależna głównie od stężenia dwutlenku węgla. Nagromadzenie tego gazu we krwi wywołuje przez podrażnienie ośrodka oddechowego przyśpieszenie i wzmożenie ruchów oddechowych. Wzmożona wentylacja doprowadza do wydalenia nadmiaru C02. Dwutlenek węgla wpływa na ośrodek oddechowy również na drodze odruchowej przez porażnienie chemore- ceptorów, znajdujących się w zatoce szyjnej.
W jaki sposób jednak stale działający bodziec chemiczny wyzwala rytmiczne ruchy oddechowe? Przyczynia się do tego okresowa zmiana pobudliwości ośrodka oddechowego wywołana przez rytmiczne, płynące z płuc impulsy nerwowe. Każdorazowe rozciągnięcie tkanki płucnej podczas wdechu jest bodźcem podrażniającym interoreceptory nerwu błędnego w płucach. Powstający impuls dochodzi do ośrodka oddechowego, powodując zahamowanie jego czynności, a w. następstwie rozkurcz mięśni wdechowych i wydech. Wydechowe kurczenie się płuc staje się z kolei źródłem impulsu, pobudzającego ośrodek oddechowy, wskutek czego następuje wdech. Pobudliwość i wrażliwość ośrodka oddechowego zależy również od kory mózgowej. Możemy w pewnych granicach dowolnie zmieniać rytm oddychania. Również w różnych stanach emocjonalnych dochodzi do znacznych zmian częstotliwo- wości i nasilenia oddychania.